The search for toxin free cosmetics


Jestli jste si sem teď přišli přečíst o tom, jak jsem objevila dokonalou přírodní kosmetiku, která je ta nej na světě, tak vás zklamu. Řekla bych, že co se týče věcí do domácnosti, nenajdete u mě v bytě nic závadného a naopak mě poslední dobou baví si vyrábět vlastní eko drogerii, protože komu víc věřit než sobě. Navíc je to opravdu lehké a levné. Pak jsem ale začala zkoumat svoji pleťovou a tělovou kosmetiku a čekalo mě brutální vystřízlivění. Včetně zklámání s „přírodní“ kosmetikou Nobilis Tillia z fotky. Vlastně by se tenhle článek klidně mohl jmenovat “můj opravdový jarní detox”. Nebudu vás ale vůbec nabádat, abyste měsíc v kuse pili jen ovocné a zeleninové sťávy. Ostatně celý koncept detoxu je prostě jenom docela hloupý mýtus (viz. článek tady). Co ale určitě není mýtus, je že nás chemikálie obklopují naprosto všude. Uvědomujeme si že az 90% všech věcí, které nás obklopují jsou buď vyrobeny z ropy nebo jsou ropou nejak ošetřeny?

 Vnímáme naši kůži jako bariéru, která nás chrání pred světem, ale pravda je taková, ze naše kůže je jako houba a to co si dáme na kůži, taky skončí v našem tele a jsou to věci, které tam rozhodně nechcete. Vážně si myslíte, že všechny chemikálie z vašeho těla zmizí, když budete pít týden džus nebo vodu s (pravděpodobně chemicky ošetřeným) citrónem? Ony totiž nezmizí ani kdybyste teď hned přestali používat všechny vymoženosti moderní civilizace a odstěhovali se do Himalájí, protože se nám bohužel spousta z nich hromadí v tkáních a orgánech a na to žádný detox neexistuje. 

Naše kosmetika obsahuje látky, které způsobují rakovinu, zvyšují propustnost kůže, hromadí se v tkaních a orgánech, narušují hormonální fuknce, způsobují astma, alergie a ekzém. Používáme krémy proti vráskám, které vrásky řeší krátkodobě, ale dlouhodobě naopak tvorbu vrásek podporují a zhoršují elasticitu pleti. Používáme zklidňující krémy pro citlivou pleť, které obsahují parabeny. /jak je možné to vůbec tvrdit u látek, které mají estrogenní aktivitu (tj. působí na naše hormony) a můžou způsobovat ekzémy, vyrážku a pravděpodobně taky rakovinu]. Používáme krémy a odličovače, které by nám měly vyléčit mastnou pleť a pupínky, které problém jenom zhoršují a všechny tyhle věci jsou navíc hrozné pro životní prostředí. 

Bohužel vám zatím nemůžu nabídnout nějakou značku nebo produkty, ktere jsou naprosto přírodní a v pořádku. Obecně jsem zatím jen zjistila že mezi ty méně toxické patři značka Alvedere, ale nedá se říct, že by byly 100% nezávadné. S dekorativní kosmetikou to bude jistě oříšek a zvážím jestli si některé produkty nevyrobím sama. S péčí o pleť je to ale mnohem jednodušší. Už jsem zmiňovala, co všechno se dá nahradit mýdly v tomhle článku. Vyrobila jsem si teďtaky vlastní zubní pastu podle receptu tady a na odličování zase používám mix olivového a ricinoveho oleje podle článku od stejné autorky. Dál si rozhodně plánuji vyzkoušet vyrobit i vlastní deodorant nebo tělové mléko. 

Jinak vám nemůžu doporučit nic jiného než si opravdu zkontrolovat každou položku na vaší kosmetice a pokusit se najít ty správné přírodní alternativy. Tahle stánka vám pomůže najít vhodné netoxické produkty a můžete na ní vyhledávat i jednotlivé ingredience a jejich toxicitu podle názvů. Nemám pro vás zatím návod na všechno, ale vím, že budu zkoušet všechny možné cesty dokud neobjevím takové alternativy, které nebudou zamořovat moje tělo ani přírodu toxiny. další články a zdroje tady:http://www.safecosmetics.orghttp://www.vitalia.cz/clanky/jedovaty-sampon-toxicky-tampon/
http://ona.idnes.cz/bio-kosmetika-0dp-/krasa.aspx?c=A130314_143931_krasa_sck
http://www.dama.cz/zdravi/jedy-v-kosmetice-chemicke-kremy-toxicke-sampony-jedovate-antiperspiranty-22371