Cutting on the blogger BS

coat H&M Studio AW14,  top American Apparel, skirt Zara

Jistě jste si již všimli mého enviromentálního úsílí například v jednom z předchozích příspěvků nebo na instagramu a tak jsem se rozhodla, že dalším krokem musí být rozšířením mých zásad i na můj šatník. Respektive, už se o to asi rok a půl pokouším ale nedala jsem si žádná jasná pravidla a nedá se říct, že bych byla úplně úspěšná. Proto jsem se rozhodla, že počínaje dneškem začnu svoji první sezónu (tzn. 6 měsíců) šatníku o pěti kusech
Myšlenka je jednoduchá - každou sezónu si můžu koupit pouze 5 nových kousků oblečení + doplnit si základní kousky šatníku pokud je to potřeba.
Nejdůležitější je, že vzhledem omezenému počtu kusů oblečení, člověk začne opravdu přemýšlet co unosí a co je jeden z těch kousků které "omg teď strašne moc potřebuji a jestli si ho nekoupím tak nebudu in" a které opravdu stojí za to a budu je mít chuť nosit i příští sezónu.

Pravidla znějí takto:

1. Kvalita provedení a materiál by měli hrát hlavní roli při výběru oněch pěti kousků. 
2. Základní kousky šatníku se nepočítají - a já dodávám nepočítají se hlavně pokud je opravdu potřebujete.

3. Doplňky se nepočítají - pokud nejsou ovšem zbytečně drahé nebo jsou to typy věcí, které běžně nepotřebujete.

4. Spodní prádlo, ponožky a plavky se nepočítají.
5. Boty se počítají.


Jaké věci se ale přesně dají považovat za základ šatníku? Tenhle seznam může být u každého trochu jiný ale pro mě vypadá zhruba takto: bíle/černé/šedé/tělové tričko, bílý/černý/šedý/tělový svetr, černá/bílá košile, černé šaty, černý kostkýmek, černé úzké džíny, pouzdrová sukně, kožený křívák, černý elegantní zimní kabát, černé lodičky, černé kotníkové boty, černé polobotky a černé/bílé tenisky.
Vzhledem k tomu ale, že spoustu těhle věcí už mám nepoběžím si je hned koupit. Tenhle seznam beru jen jako něco, co si můžu koupit a nebudu počítat pouze v případě, že takovou věc zatím nevlastním nebo se mi zničí nějaká z těch současných, které už vlastním.

Dále si přidávám jěště dvě úplně vlastní pravidla
6. Věci, které dostávám zadarmo se počítají! - pro mě jako bloggera je tohle už trochu sebemrskačství (haha) ale vzhledem k tomu, že mi nejde o to šetřit vlastní peněženku ale o životní prostředí je logické, se omezit i v tomhle ohledu.
7. Kousky českých návrhářů se nepočítají - jednak není pravděpodobné, že bych je kvůli ceně najednou začala skupovat ve velkém ale hlavně chci podpořit české talenty (a ekonomiku) a to dobré je!