Bare Necessities: Make up - new in


I have decided to invest in cosmetics this month since I haven't bought any in more then a half a year. I got Dior Diorshow - Black out mascara. I think like it even more then my previous one and it was also little cheaper. It's easy to apply it enhances the eyelashes but the looks stays natural and most importantly stays on all day and all night and thats really what is most important for me. 
I also ordered bareMinerals - Hydrating Mineral Veil. I think this powder is perfect for the summer it adds nice light and soft finish. It does not have much of a color which is exactly what I was looking for.

/

Po dlouhé době jsem se zase rozhodla investovat trochu do kosmetiky, protože můj poslední nákup kosmetiky se už tak půl roku zpátky bude a mě dlouho v kosmetičce chyběl pudr a nová řeasenka.
Rozhodla jsem se změnit značku a vyzkoušet Dior Diorshow - Black out a jsem s ní snad ještě více spokojená, než s tou předchozí. Prodlouží řasy ale vypadá přirozeně a co je nejdůležitější, vydrží celý den a celou noc.
Taky jsem si od bareMinerals objednala Hydrating Mineral Veil a myslím, že na léto je naprosto bezkonkurenční. Je velmi lehký, nemá téměř žádnou barvu a jen dodá pokožce hezký hladký vzhled.