The lack of sleep and how to deal with it


Im sure you know these days when you did not get much sleep at night because you were too busy during the day to do what you need to so you are trying to finish it at night or maybe you just wanted to "pop by" a party but then kind of just stayed and you have to get up early. Well in my case it was both over period of few days. Here are some tips on how do I deal with it.

Food: It is good to eat something big and fattening because we all know how one gets hungry when they did not sleep much. I had leftovers from our yesterday's dinner (pasta) and tortilla. True breakfast of champions.

Make-up: It is not good to use too much of foundation to cover the dark circles under your eyes it looks unnatural and draws attention to them. Just use normal amount. Blush is twice as important then usual it prevents you from looking like a pale as mummy. I also suggest to use bright lipstick to draw the attention away from the dark circles.

Clothes: Well nobody feels like thinking of complicated outfit when they don't feel exactly fresh and so do I. I go with bf's t-shirt, pair of skinny jeans and couple of necklaces. I worn a scarf today to also cover the fact that I did not have enough time to wash my hair in a morning and they were starting to look little greasy.

And of coarse smile because everything goes better with a smile...yeah right. 

/

Taky znáte ty dny, kdy jste toho moc nenaspali protože přes den nestíháte a v noci se snažíte dohánět resty nebo jste se šli jen "kouknout" na párty, ale nějak se to protáhlo a vy musíte ráno vstávat. V mém případě jde o kombinace obojího v několika dnech po sobě. Pak se díváte ráno do zrcadla a radši byste se neznali. No tak to máme v kostce mé dnešní ráno a tady vám podávám seznam věcí, které mi pomáhají se s tím nějak vyrovnat:

Jídlo: Je fajn zakousnout něco pořádného a nejlépe pěkně tučného, protože nedostatek spánku způsobuje ukrutnou hladovost. Já dojídala zbytky naší včerejší večeře (těstoviny) a navrch jsem se nacpala tortilou, prostě snídaně šampónů.

Make up: Nepřehánějte to s urputným zakrýváním kruhů pod očima korektorem, bude to vypadat nepřirozeně a lidi se na to budou zbytečně soustředit. Dejte si normální množství jako vždycky. Tvářenka je v těchto případech dvakrát tak důležitá než obvykle, bez ní pak člověk vypadá jako pobledlá mumie. No a zakončete to nějakou výraznou rtěnkou (skvěle odvede pozornost od kruhů pod očima).

Oblečení: Je jasné, že nikdo, včetně mě, nemá po pár hodinách spánku chuť vymýšlet nějaký komplikovaný outfit. Já si vystačím s klučičím tričkem, skinny jeans a pár řetízky. Dnes jsem přidala šátek do vlasů. Ráno jsem nějak nestíhala a neměla čas si umýt vlasy, tak jsem aspoň zakryla, že už se mi začínají mastit.

No a nakonec samozřejmě úúúsměv, protože s tím jde život lépe...ehm ehm.