Horse&Carriage

1. H&M pajama and black push-up bra 2. H&M red lingerie set and Agent Provocateur seam&heel stockings 3. H&M kimono and Crabtree&Evalyn 4. nude set with rhinestones 

Christmas and lingerie goes together like love and marriage and horse and carriage at least thats what Sinatra said. Anyways what I am trying to say is that lingerie on Christmas is typical no matter if you are buying it yourself or giving instructions to your better half.
Picture 2. and 4. shows my ultimate favorite bra type which looks best on A to C cups and possibly D if you dare. It's lined not padded which is what i like the most. Maybe it would be more suitable for me to be reading some sort of erotic literature but I am a nerd so I read Discworld.
I am not a fan of push-up bras but I made exeption for #1 since the shape is nice (which means doesn't cover my breasts completely) and fits very well. The pajama of coarse is the best and I am wondering of I shouldn't be wearing it as daywear paired with heels. Number 3 is classic kimono and my favourite lip balm.
Also here is a tip if you are planning on going somewhere wearing suspender belt and stockings make sure you put the suspender belt straps under the panties (as shown on the picture) so you can easily take your panties off if you need to go to a bathroom.
PS: yeah and when putting on stockings with seam attach the back straps first so you can make sure the seams are straight and will stay that way.
/
Vánoce a prádlo se k sobě hodí stejně jako kůn a kočár nebo láska a manželství, teda alespoň podle Sinatry. Prostě se snažím říct, že je to klasika ať už si ho člověk kupuje sám nebo dává instrukce druhé polovičce. 
Obrázek č. 2 a 4 reprezentuje můj naprosto nejoblíbenější střih podprsenky, který vypadá dobře hlavně na prsou rozmezí A až C, popřípadě i D pokud si na to Déčko troufá. Je jen vystužená, ne vycpaná, přesně jak mám ráda a jasně dávalo by smysl si u toho číst nějakou erotickou literaturu ale já jsem nerd takže čtu radši Pratchetta.
Nejsem fanouškem push-upek, ale u 1. jsem udělala vyjímku protože má hezký tvar (který nezakrýva většinu prsou) a pěkně sedí. Pyžamo je naprosto nejlepší a váhám jestli bych ho náhodou něměla nosit na ven. No a trojka je klasické květované kimono a můj oblíbený lesk na rty Crabtree&Evalyn.
Jo a mám pro vás tip, pokud se v punčochách a podvazkovém páse chystáte i někam vyrazit, tak si rozhodně zastrčte pásky, na které připínáte podvazky pod kalhotky, jako je na obrázku, abyste si v klidu mohli sundávat kalhotky a chodit na záchod.
PS: jo a punčochy se švem se zapínají nejrve vzadu, abyste si spráně srovnali šev.