Just do it!

all Nike
 
Běhat jsem začala minulý rok a myslím, že je to skvělý způsob jak trénovat vytrvalost, kondici a se správnými pomůcklami se navíc dá i velmi přesně měřit, jak se zlepšujete. Nesázejte však všechny karty pouze na běh, měl by být součástí ale rozhodně né jedinou složkou vaší tréningové rutiny.
Tady máte pár tipů jak správně běhat a vytrvat:
1. Základ – nejdůležitější je pořídit si kvalitní boty na běhání. V závislosti na vašich potřebách a terénu, na kterém budete běhat si můžete vybrat boty s větším odpružením, aby vám netrpěly kloub, větší stabilitou nebo tenší podrážkou. Já běhám v Nike Lunar Flyknit +1 a oproti mým starým běžeckým botám jsou tyhle opravdu jiná liga, hlavně díky tomu jak neuvěřitelně se přizpůsobí na patě a lehce se ohýbají na špičce. Ale hlavně, pokud si nevíte rady, nechte si poradit a pamatujte při výběru na to, že běžecká bota by vám měla být volnější, protože vám unavená chodidla můžou při běhu otékat.
2. Nepočítejte kilometry – pro zkušeného bežce bude 10km odpočinkovým během ale pokud teprve začínáte radši než na kilometry si dávejte cíle na čas. Řeknetě si třeba, že každou neděli pobežíte půl hodiny a sami uvidíte jak se začnete brzy zlepšovat a uběhnete delší trasu nebo vám půl hodina bude připadat málo.
3. Uvolněte se – nezatínejte pěsti, čelist a nekrčte ramena. Občas si ruce během běhu vytřepte.
4. Nepřestávej, nepřeháněj – Nemusíte hned přestat, když vás trochu píchá v boku, stačí zpomalit a zhluboka dýchat, ale pokud by vás něco opravdu bolelo, přestaňte.
5. Používejte celé chodidlo – neběhejte příliš po špičkách ani neplácejte chodidly hlasitě o zem, věnujte pozornost tomu, že opravdu prošlápnete celou délku chodidla od paty až po špičku.
6. Změřte si to - stáhněte si do mobilu aplikaci na běhání. Já používám Nike Running+, která je zdarma ale je i spousta dalších. Výhodou je, že díky GPS budete vědět přesně kolik jste uběhli a budou se vám ukládat statistiky jednotlivých běhů, takže můžete lehce vidět, jak se zlepšujete.
7. A nezapomínejte doplnňovat tekutiny a na konci se protáhnout.

Přeju vám pěkného prvního máje a pokud se zrovna nelíbáte můžete si jít vždycky zaběhat:).