Tomboy

Levi's 501 shorts, H&M men's shirt, Zoot.cz clutch, H&M heels

I simlpy can't imagine my wardrobe without shirts and even more so without the white ones. I really appreciate how diverse they are. They can look very feminine or the perfect opposite which reflects my inner battle between longing to be a man but in the same time loving that i am a woman. My wardrobe reflects that.
Anyways I am really starting to like this clutch if it was little bigger it would be perfect. Also what would go better with these metallic blue heels rather than neutral clutch.
I got these shorts from my boyfriend and there two sizes too big but I feel like it is actually better this way since they look more masculine and that is exactly what classic 501s should be.
/
Juraj s Veronikou se nejlépe cítí v džínách a tričku a já si svůj šatník nemůžu představit bez košil a hlavně těch bilých. Cítím se v nich nejlépe a velmi na nich oceňuji to, jak můžou být velmi ženské a něžné nebo naopak velmi pánské a strohé. Je to součastí takového mého vnitřního boje, kdy si někdy vlastně přeju být kluk ale zároveň miluju být ženou a to se samozřejmě odráží i do mého šatníku.
Jinak mě začíná dost bavit tahle kabelka ze Zootu, kdyby byla o kousíček větší byla by perfektní. Ostaně jakou jinou, než neutrální kabelku bych si mohla vzít k těmle modrým metalickým botám, škoda, že na ně nemám detail. Příšte to musím napravit.
Kraťasy mám od Juraje a jsou mi o dvě čísla větší ale nakonec mi to vlastně ani nevadí, myslím, že takhle působí víc pánsky a to mi nějak ke klasickým 501. sedí.